Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

BIESIADA KARPACKA 2003

W maju 2003 roku w ramach projektu "Nasze wiano dla Europy. 5 minut przed referendum" Instytut Europa Karpat zorganizował po raz pierwszy Biesiadę Karpacką. Ponieważ projekt zakładał spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej, które miały się wypowiedzieć w referendum na temat akcesji do Unii Europejskiej i pozostałych państw karpackich - takich jak Ukraina i Rumunia - które drogę do Unii dopiero zaczynają, pomyśleliśmy, że dobrze jest pokazać, jak bardzo łączy nas kultura. Karpaty w tym przypadku nie stanowią bariery.

Przeciwnie - na tych terenach od wieków dochodziło do mieszania i przenikania się kultur, co nie "rozrzedziło" dziedzictwa poszczególnych grup etnicznych, ale je wzbogacało. Najlepiej przekonać ludzi pokazując przykłady, dlatego zaprosiliśmy do Nowego Sącza zespoły ze Starej Lubovni w Słowacji, z Kiskunhalas na Węgrzech, ze Stryja na Ukrainie oraz nasze małopolskie kapele i zespoły regionalne. W sobotę 24 maja na scenie pod ratuszem przez ponad cztery godziny można było oglądać ich występy.

Ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jest ... kuchnia. Tradycyjne potrawy i sposób żywienia odzwierciedlają styl życia i status społeczny. Pomyśleliśmy więc, że w celu ochrony tej atrakcyjnej przecież części dziedzictwa Karpat spróbujemy trafić do serc Sądeczan przez żołądek. Popisom zespołów regionalnych towarzyszyła więc degustacja dań narodowych Słowacji, Węgier i Ukrainy oraz naszych regionalnych potraw.

Trafiliśmy w dziesiątkę, bo stoiska kucharzy były wręcz oblegane. Biesiada przyciągnęła wielu znakomitych gości. Był z nami b. premier Jerzy Buzek, b. marszałek Sejmu Maciej Płażyński, goście z Krakowa z Marszałkiem Województwa Januszem Sepiołem na czele. Honory Gospodarza pełnił prezydent Nowego Sącza Józef Wiktor, który zaprosił na imprezę delegacje miast partnerskich. Ich przedstawiciele z dużym zadowoleniem oglądali prezentacje sceniczne i kosztowali potraw.

Biesiada Karpacka w Nowym Sączu została zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Międzunarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, UKIE, Województwa Małopolskiego i Miasta Nowego Sącza. A oto kilka miawek z tego wydarzenia zarejestrowanych przez wybitnego sądeckiego fotografa - Sylwestra Adamczyka.

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat