Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

GWIAZDY KONCERTÓW


Zapraszamy do udziału w czterech koncertach jubileuszowych...

 

TREBUNIE - TUTKI

 

 
To muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europe. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, a także z rodzimymi muzykami: K. Ścierańskim, M. Kulentym, K. Herdzinem, K.  Gaertner, Voo Voo itd. Ten wielokrotnie nagradzany i bardzo lubiany przez publiczność zespół jest niewątpliwie jedną z kulturalnych marek Małopolski.
 

KAPELA GÓRALSKA „ŚWIST”

 

 
 
"Świst" to kapela góralska inna niż wszystkie !!! Chociaż pochodzą z Zakopanego, nie ograniczają się tylko do repertuaru folkowego, ale wybiegają daleko poza granice Podhala. Muzycy tłumaczą, że nazwali swoją kapelę "Świst", bo ich energia i góralskie dusze sprawiają, że grają muzykę, aż świszczy.
 

ŁEMKOWSKI ZESPÓŁ FOLKOWY "SERENCZA"

 

 

Grupa pochodzi z Gorlic i działa przy Stowarzyszeniu Promocji Twórczości Łemkowskiej. W 1997 roku założyli ją Romek Korbicz, Piotr Kwoka i Mirek Trochanowski. W twórczości tej grupy muzyka łemkowska przeobraża się we współczesny, aczkolwiek wciąż akustyczny folk. Nowe aranżacje, czasem przesiąknięte klimatami z innych stron świata, sprawiają, że tradycyjne pieśni i tańce stają się bardziej atrakcyjne dla współczesnej publiczności. Nazwa grupy, SERENCZA, znaczy Szczęście. Ich aranżacje rzucają nowe światło na muzykę Beskidu Niskiego. To inne spojrzenie na folklor pozwala dotrzeć do współczesnego słuchacza, pomaga w propagowaniu kultury naszego regionu, ale przede wszystkim daje radość z tworzenia czegoś nowego. Serencza ma na swoim koncie kilka programów nagranych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W 2004 roku nagrali swoją pierwszą płytę pt. "Pid obłaczkom".
 

 

DI GALITZYANER KLEZMORIM

 

Dając wyraz swej fascynacji muzyką klezmerską, studenci Akademii Muzycznej w Krakowie założyli w roku 1996 własny zespół. Nazwa DI GALITZYANER KLEZMORIM w języku jidysz oznacza "Muzykanci Galicyjscy" i nawiązuje do tradycji licznie działających niegdyś w tym regionie kapel żydowskich. Działalność artystyczna zespołu w dużej mierze związana jest z Kazimierzem - dawną żydowską dzielnicą Krakowa. Na ich repertuar składają się własne aranżacje tradycyjnych melodii, pieśni i tańców żydowskich z Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela. Zespół brał udział w wielu wydarzeniach kulturalnych zarówno w kraju jak i za granicą oraz uczestniczył w programach radiowych i telewizyjnych. Krakowscy klezmerzy są laureatami prestiżowych nagród, a ich koncerty są gorąco oklaskiwane przez publiczność. W skład zespołu wchodzą: Mariola Śpiewak - klarnet, Grzegorz Śpiewak - akordeon, Rafał Seweryniak - kontrabas.
 

GRZEGORZ TURNAU

 

 

Znany i ceniony w całej Polsce krakowski artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca tzw. poezji śpiewanej. Grzegorz Turnau stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród towarzyszącego artyście instrumentarium główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra sam Turnau. Towarzyszą mu: saksofon, obój, flet, waltornia, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna. Wiele piosenek tego artysty - tj. „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Między ciszą a ciszą” czy „Bracka” – zna i nuci cała Polska.

 

ANDRZEJ SIKOROWSKI

 

Na koncercie w Młoszowej będzie można posłuchać słynnego krakowskiego duetu. W „Pasjansie na dwóch” usłyszymy Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego. Ten klasyczny polski bard z gitarą znany jest jako lider zespołu „Pod Budą”, autor większości tekstów i kompozycji tej grupy. Wrażliwy poeta, biegły muzyk i niepowtarzalny śpiewak zrobił też wspaniałą karierę solową i zasługuje na miano jednego z najwybitniejszych artystów polskiej estrady. W „Pasjansie na Dwóch” usłyszymy największe przeboje obu artystów włącznie ze słynnym duetem „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”.
 

 

PIWNICA POD BARANAMI

 

 

Ten krakowski kabaret, działający od 1956, jest jedną z najmocniejszych, najlepiej rozpoznawanych kulturowych marek Małopolski. W Piwnicy powstawały przez lata niezapomniane piosenki i krótkie formy sceniczne. Założony m.in. przez Piotra Skrzyneckiego w 1956 r. w piwnicach Pałacu pod Baranami kabaret pierwotnie miał być miejscem spotkań krakowskich studentów. Wśród założycieli byli także B. Chromy i K. Penderecki. Kierownikiem literackim, "mózgiem i duszą Piwnicy" była Janina Garycka. W Piwnicy pod Baranami przez pewien czas występowały zespoły jazzowe Krzysztofa Komedy i Andrzeja Kurylewicza. W latach sześćdziesiątych pojawili się: Ewa Demarczyk, która wraz z kompozytorem Piwnicy Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę, śpiewający poeta Leszek Długosz, kompozytorzy Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki, Krystyna Zachwatowicz. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstały najsłynniejsze utwory, a zespół zyskał sobie opinię jednej z najlepszych grup artystycznych w kraju. Za teksty służyły dzieła o najróżniejszej tematyce i nastroju: od Pieśni nad pieśniami poprzez wywiad z Ariadną Gierek po opis rozmnażania ślimaków z dawnej encyklopedii. Po 1976 roku z Piwnicy odeszło wielu artystów, ale w ich miejsce  pojawiło się wiele nowych twarzy – m.in. Anna Szałapak, Halina Wyrodek, Ola Maurer, Marek Grechuta, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Beata Rybotycka, Leszek Wójtowicz, Janusz Radek. Muzykę tworzyli obok dotychczasowych kompozytorów Zbigniew Preisner, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Zbigniew Raj. Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Piwnica została zamknięta. Rok później wznowiła działalność z częścią dawnych Piwniczan i młodymi artystami. Obecnie dyrektorem Piwnicy jest Piotr Ferster.
 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat