Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Leszek Mądzik w Nowym Sączu. W II rocznicę śmierci Jana Pawła II

W comiesięcznym cyklu „Nie zapomnijcie o mnie – Jan Paweł II” Inicjatywa Społeczna SERCEM BUDOWANE oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół zapraszają na serię interesujących wydarzeń kulturalnych związanych z twórczością Leszka Mądzika.


Czas. Sacrum - wystawa fotografii Leszka Mądzika

 

W sobotę 31 marca o godz. 19.00 w Galerii Sokół ropocznie się wernisaż fotografii Leszka Mądzika. Artysta pokaże w Nowym Sączu dwa ze swoich licznych cykli fotograficznych. Będą to Czas i Sacrum. Podczas wernisażu będzie możliwość osobistego spotkania z Autorem.

 

Dotyk przemijania. Leszek Mądzik - film dokumentalny Doroty Nowakowskiej

 

Po otwarciu wystawy zostanie wyświetlony film dokumentalny Doroty Nowakowskiej pt. „Dotyk przemijania. Leszek Mądzik”. Film jest próbą zgłębienia osobowości artysty, jego inspiracji twórczych. Jest powrotem do pejzażu z dzieciństwa bohatera, przywołaniem dawnych miejsc, ludzi i czasu, którego już nie ma, minął, ale ciągle powraca w myślach i działaniach Leszka Mądzika, twórcy teatru Scena Plastyczna KUL. To opowieść o życiu, tworzeniu teatru, rozumieniu pojęcia dramatu przemijania.

 

Film będzie znakomitym wstępem i przygotowaniem do przeżycia najnowszej sztuki Mądzika zatytułowanej „Bruzda”.

 

Bruzda - nowy wyraz w twórczości Mądzika

 

Jak pisze sam autor: „gleba jest miejscem bezpiecznym i dającym nadzieję. Ziarno w nią rzucone ma szansę przetrwania. Nie obumiera. Lęk przed śmiercią, choć bardzo ludzki, nie przytłacza. Nadzieja i wiara są silniejsze. Bruzda, z której jesteśmy zrodzeni i po której stąpamy jest drogowskazem, kierunkiem wyznaczającym sens trwania. Siewca zbiera rzucone ziarno. Ludzki spichlerz to ostatnia przystań na drodze pełnej niepokoju, cierpienia ale i zawierzenia.” Znawcy i admiratorzy teatralnego świata Leszka Mądzika powinni się przygotować na całkowite zaskoczenie. „Bruzda” jest bowiem zupełnie inna od poprzednich jego sztuk. Tamte rozgrywały się w ciemnościach, z których nieoczekiwane strumienie światła wydobywały pewne symbole. Sam autor z ukrytego w mroku demiurga odsłaniającego przed nami fragmenty sowich snów, strzępki metafizycznych rozważań, staje się w „Bruździe” teatralnym robotnikiem. Sam wwozi na taczkach swoich aktorów, pomaga im w ich ofiarniczych rytuałach, przeprowadza przez wypełnioną wodą bruzdę – symboliczny kanał między świętością a grzechem. A potem tą samą, przetartą, przeoraną ludźmi drogą przejdzie anioł. Spektakl skończy się wizją wspólnej ludzko-boskiej Ostatniej Wieczerzy. Reżyser jest cały czas obecny na scenie. Sam opuszcza szarą kurtynę.

 

Spektakl „Bruzda” realizowany jest w pełnym, wręcz ostrym, roboczym świetle. Pełen prostych gestów, obnażający starannie dotąd skrywaną technikę teatralną. Krytycy piszą o tej jako o rzadko spotykanym geście odwagi odrzucenia wszystkiego, co autor dotąd wypracował i zaczynania jakby od początku, żeby nie było w sztuce zbyt łatwo.

 

W hołdzie Janowi Pawłowi II

 

Mądzikowa refleksja nad sensem ludzkiego życia i przemijania opatrzona pełną nadziei pointą jest znakomitą propozycją uczczenia II rocznicy śmierci Jana Pawła II. Jego posłanie i osobisty przykład świadczą bowiem o tym, że egzystencja człowiecza ma sens w każdym wymiarze i każdej sytuacji – od narodzenia do późnej starości, w zdrowiu i cierpieniu, w zwyczajnej codzienności i na wyżynach artystycznej i duchowej wizji.

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat