Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Wielkie Duchy Narodu - spotkanie 2 listopada

W trakcie kolejnego spotkania z dziełem i myślą Jana Pawła Wielkiego w Dzień Zaduszny wspominaliśmy Wielkie Duchy Narodu czyli tych, którzy ukształtowali Największego z Rodu Polaków. On sam również przemawiał do nas z kart swego Testamentu...


W Dzień Zaduszny wspominaliśmy "Wielkie Duchy Narodu". Wspominaliśmy tych, którzy odcisnęli nieztarte znamię w historii Polski, na polskiej tożsamości. Przemawiały do nas wielkie osobowości Koscioła. Wsłuchiwaliśmy się w przesłanie Adama Kardynała Sapiehy, Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i wreszcie w największego z naszego rodu Jana Pawła II. Ich refleksje na temat człowieka, narodu, ludzkości, na temat powołania, godnośc i zadań jakie stoją przed nami  były inspirującym przesłaniem.
W klimacie refleksji nad przemijaniem brzmiały słowa głębokie i mądre, pełne troski i nadziei, słowa które budują i wyznaczają kierunki. Byliśmy pod wrażeniem autentycznego świadectwa Ojców Narodu, które jest wciąż tak aktualne. Ponownie uswiadomiliśmy sobie, że nie byłoby Polaka na Stolicy Piotrowej, bez Jego wielkich Poprzedników i Nauczycieli.
Wśród zapalonych świec i przy dźwiękach spokojnej muzyki niemal namacalnie odzcuwaliśmy ich obecność, a ONI przemawiali do nas z kart swoich Testamentów.
Naprawdę wielka jest moc słowa i wielka moc jedności słów i czynów....

Jan Paweł II – 16 czerwca 1983 r. – przy grobie Prymasa

Nie mogłem przybyć do Warszawy na Jego pogrzeb w dniu 31 maja 1981 roku, z powodu zamachu na moje życie w dniu 13 maja…
Kiedy dzisiaj dane mi jest przybyć do Ojczyzny, pierwsze moje kroki skierowuje do Jego grobu.Dziękuję Bożej Opatrzności za to, że w trudnym okresie naszych dziejów, po drugiej wojnie światowej, na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia - dał nam tego Prymasa, tego męża Bożego, tego miłośnika Jasnogórskiej Bogurodzicy, tego nieustraszonego Sługę Kościoła i Ojczyzny…
Dziś pragnę razem z Wami (…) podziękować za tę wieloletnią, opatrznościową służbę Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Służył człowiekowi i Narodowi. Służył Kościołowi i światu (…)
Był mocny wiarą w Boga (…) Był mocny wiarą w Chrystusa (…)
Dziękujemy dziś Trójcy Przenajświętszej za to ewangeliczne, paschalne dziedzictwo Kardynała, który pod krzyżem Chrystusa stawał zawsze razem z Maryją. „Wszystko postawiłem na Maryję”. Wobec Niej czuł się jak Apostoł Jan, jak przybrany syn i jak rozmiłowany w Bogurodzicy „niewolnik miłości”. W tym bezwzględnym oddaniu znajdował swoją duchową wolność. Był niestrudzonym rzecznikiem godności każdego człowieka oraz dobrego imienia Polski pośród narodów Europy i świata (…)
…Prosimy Króla wieków, aby nic nie zniszczyło tego głębokiego fundamentu, jakie dane mu było założyć w duszy Ludu Bożego na całej polskiej ziemi.


 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat