Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Opłatek, jasełka, kolęda...

W styczniu wspominaliśmy Ojca Świętego w Bożonarodzeniowym klimacie, który tak kochał. Zaprosiliśmy Sądeczan na opłatek, podczas którego były jasełka i kolędy.


Młodzież z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 1 w Nowym Sączu przygotowała przedstawienie, które pokazywało naszą współczesność z jej pośpiechem, brakiem czasu, niechęcią do okazywania uczuć. Postawiono ją w kontekście Bożego Narodzenia, które od wieków otwiera serca, zmiękcza nasze postawy i odmienia na dobre to, co było złe.

 

W przedstawieniu młodzież pokazała migawki z codzienności: rodziny, gdzie ojciec zajęty zarabianiem pieniędzy przestaje zauważać inne potrzeby najbliższych, starych ludzi, o których zapomniały własne dzieci i teraz muszą szukać ciepła i pomocy u obcych, samotne matki piętnowane przez opinię publiczną. Każda z tych scenek miała jednak swoją drugą część, swój piękny finał. Cud Bożego Narodzenia na oczach widzów odmieniał obojętność w miłość, zatwardziałość w skruchę, egoizm w otwartość i chęć pomocy. Na dużym ekranie wyświetlane były zdjęcia, które ilustrowały poszczególne sceny nadając im jeszcze bardziej uniwersalny wymiar.

 

Na długo pozostanie w pamięci scena w zatłoczonym autobusie, którego pasażerowie najpierw złym słowem traktują matkę z maleńkim, płaczącym dzieckiem, a potem dzielą się z nią tym, co mają i okazują serce.

 

Z młodymi ludźmi pracowali nad przedstawieniem nauczyciele: Ewa Sudoł, Monika Wielgus, Iwona Świderka, Bogumiła Nemec, Jadwiga Kopeć, Jarosław Pasiut. Dziękujemy im wszystkim i Pani Dyrektor Bogumile Pawlikowskiej za to, że włączyli się w cykl „Nie zapomnijcie o mnie”.

 

Po jasełkach były opłatki i wspólne kolędowanie. Z kolędą poszliśmy też pod Skałę Piotrową, żeby się pomodlić jak co miesiąc i wspominać Tego, który tak lubił polskie obyczaje Bożego Narodzenia i z łezką w oku śpiewał „Oj Maluśki”. Z okazji Bożego Narodzenia nad Skałą zaświeciła gwiazdka. Powiesiliśmy ją tam z pomocą państwa Witków oraz pracowników INSBUDU, którym serdecznie dziękujemy.

 

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat