Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

"Żar Solidarności" - piąte spotkanie z myślą i dziełem Jana Pawła II

Wrześniowe spotkanie w cyklu "Nie zapomnijcie o mnie - Jan Paweł II" poświęcone było świętowaniu 25 rocznicy "Solidarności", której Ojcem nazywany był nasz papież.


Przy Skale Piotrowej na sądeckich plantach zgromadziło sie ponad 400 osób. Jak zawsze uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i koronką do Miłosierdzia Bożego.


Tym razem modlili się z nami licznie zgromadzeni przedstawiciele sądeckiej "Solidarności", która obchodziła swoje święto. Z okazji 25-lecia ruchu, który przyniósł Polsce wolność i niezależność przy skale symbolizującej obecność Jana Pawła II zwanego Ojcem Solidarności pojawiła się pamiątka ze słynnym cytatem: "NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI". Umieszczono go na podstawie, na której palić się będą znicze - światełka wdzięczności za wolną Polskę, za świadectwo życia i świętości Jana Pawła II i za niezwykłą wspólnotę, która nas łączy. "Niech ten żar solidarności rozgrzewa nasze serca i sprawia, że będziemy bardziej otwarci na potrzeby drugiego człowieka - tak, jak nas nauczał nasz ukochany Ojciec Święty" - mówił w imieniu Inicjatywy Sercem Budowane Leszek Zegzda.

.

Na ręce Andrzeja Szkaradka - legendy sądeckiej "Solidarności" przedstawicliele Inicjatywy Społecznej "Sercem Budowane" przekazali pamiątkę dla tutejszej delegatury związku. Na kawałku kamienia przypominającym kształt Skały Piotrowej umiesczono ten sam cytat, który znalazł się na kamiennej podstawie pod znicze.

.

Oprócz modlitwy i podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania pamiątki "Solidarności", była też poezja i muzyka. "Żeby Polska była Polską", "Mury", "Który skrzywdziłeś człowieka prostego"... We wrześniowy wieczór pod Dębem Wolności powrócił na chwilę nastrój tamtych dni sprzed ćwierćwiecza, kiedy wolność była tylko marzeniem.

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat