Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

III Dni Węgierskie 2014

Fotorelacja z koncertu Roby Lakatos & Szymon Klima Quartet w ramach III Dni Węgierskich w Nowym Sączu
Fotorelacja z koncertu Roby Lakatos & Szymon Klima Quartet w ramach III Dni Węgierskich w Nowym Sączu
Publiczność, która 20.11. zgromadziła się w dużej sali SOKOŁA, była świadkiem wspaniałego koncertu w wykonaniu węgierskiego wirtuoza skrzypiec - Robyego Lakatosa oraz jego znakomitych polskich przyjaciół. Roby Lakatos, którego określa się często mianem diabelskiego skrzypka zaprezentował niebywałe umiejętności, a jego cygański duch i skłonność do improwizacji w połączeniu z ogromnym talentem i kunsztem pozostałych muzyków dała niesamowity efekt. Publiczność bawiła się znakomicie. Było widać, że mieszanka typowo jazzowych i swingowych utworów z utworami powszechnienie znanymi, ale równie wymagającymi wszystkim bardzo przypadła do gustu.
 
III Dni Węgierskie w Nowym Sączu
III Dni Węgierskie w Nowym Sączu
Od środy do piątku (19 – 21 listopada 2014) trwać będą III Dni Węgierskie organizowane przez Instytut Europa Karpat. W tegorocznym programie znajdą się akcenty zarówno filmowe, jak i muzyczne.
 
III Dni Węgierskie - MUZYCZNY TOKAJ
III Dni Węgierskie - MUZYCZNY TOKAJ
czwartek, 20 XI 2014, godz. 19.00, sala im. Lucjana Lipińskiego (duża) Koncert „Roby Lakatos & Szymon Klima Quintet" - węgierski wirtuoz skrzypiec i jego polscy przyjaciele Projekt „Roby Lakatos & Szymon Klima Quintet” zrodził się w lutym 2013 roku, kiedy to do Krakowa zawitał słynny węgierski skrzypek Roby Lakatos, aby wystąpić na koncercie w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego, ale już z bogatym dorobkiem artystycznym, krakowskiego klarnecistę Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby Lakatosa. W tym czasie Szymon Klima wraz z grupą krakowskich muzyków jazzowych doprowadził do realizacji niezwykle interesującego, łączącego idiom klasyczny z jazzową improwizacją, projektu muzycznego „Lutosławski Retuned” poświęconego w całości twórczości Witolda Lutosławskiego, obejmującego również tą część jego twórczości, którą kompozytor podpisywał pseudonimem Derwid. To właśnie ta część programu „Lutosławski Retuned” tak bardzo przypadła do gustu węgierskiemu mistrzowi skrzypiec, że Szymon Klima – artystyczne spiritus movens tego przedsięwzięcia – postanowił zaprosić Roby Lakatosa do dalszej współpracy, której owocem był kolejny koncert w sierpniu 2013 roku w Starej Zajezdni w Krakowie, a także koncert na rozpoczęcie roku 2014, również w Starej Zajezdni w Krakowie, w którym gościnnie wystąpili znany polski saksofonista jazzowy Piotr Baron. W lipcu 2014 roku zarejestrowany został w studio w Alwerni materiał z programem „Lutosławski Retuned”, który jeszcze w tym roku ukaże się na płycie CD. W najbliższych wspólnych planach znajduje się rejestracja z Roby Lakatosem wspólnej płyty z utworami m.in. Lutosławskiego/Derwida, standardami jazzowymi, tematami z tradycyjnej muzyki węgierskiej, znanymi evergreenami, m.in. słynną „Ostatnią niedzielą” Jerzego Petersburskiego oraz autorskimi kompozycjami Roby Lakatosa oraz Piotra Wyleżoła. Efekty dotychczasowej współpracy polskich muzyków z Roby Lakatosem zostały dostrzeżone przez środowisko w kraju i poza jego granicami, co zaowocowało zaproszeniem na koncerty w Egipcie w głównych ośrodkach kultury tego regionu – Kairze i Aleksandrii. W projekcie obok Roby Lakatosa oraz Szymona Klimy uczestniczą tak znakomici muzycy jak nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii „Jazzowy album roku” pianista Piotr Wyleżoł, kontrabasista i kompozytor Adam Kowalewski, który brał m.in. udział w wielu koncertach i nagraniach płytowych u boku Nigela Kennedy’ego, a także, również nominowany do nagrody Fryderyka perkusista Sebastian Frankiewicz. Do tych muzyków dołączył nadzwyczajny gość formacji „Roby Lakatos & Szymon Klima Quintet”, znany saksofonista i kompozytor Piotr Baron. W programie koncertu znajdą się m.in. tak znane utwory jak słynny „Czardasz” Vittorio Montiego, „Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego, „Armando’s Rumba” Chicka Corei, czy też słynny rosyjski romans cygański „Dwie gitary”.
 
III Dni Węgierskie - GULASZ FILMOWY
III Dni Węgierskie - GULASZ FILMOWY
środa, 19 XI 2014, godz. 19.00, sala im. Zofii Rysiówny (studyjna) piątek, 21 XI 2014, godz. 19.00, sala im. Zofii Rysiówny (studyjna)
 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat