Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Tradycyjne nuty w Ladomirovej

We wschodniej Słowacji, na dawnym szlaku handlowym z Węgier do Polski, leży wieś Ladomirová. W niedzielę 28 lipca w XVIII-wiecznej cerkwi grekokatolickiej św. Michała Archanioła odbył się tutaj koncert Ľudovej hudby Stana Balaža z Raslavíc.


Wydarzenie to było ostatnim z cyklu Koncertów na szlaku UNESCO w ramach projektu Województwo Małopolskie i Kraj Preszowski – 10 lat współpracy dla wspólnego rozwoju”.

Znakomici muzycy, z wirtuozem skrzypiec Stanem Balažem na czele, zaprosili do wspólnego koncertowania zaprzyjaźnionych solistów oraz multiinstrumentalistę słowackiego, Michala Smetankę. Wykonali program złożony z tradycyjnych pieśni ludowych – weselnych, pogrzebowych, wojskowych.

Międzynarodowa publiczność – bo na koncert oprócz mieszkańców Ladomirovej trafili również turyści – gorąco oklaskiwała kunszt muzyków i śpiewaków.

Ksiądz Pavol Seman podziękował za organizację koncertu dzieląc się z publicznością i artystami swoją radością z faktu, że cerkiew św. Michała Archanioła jest częścią wielkiego i ważnego światowego dziedzictwa kultury. Odkąd została w 2008 r. wpisana na listę UNESCO, z roku na rok małą miejscowość we wschodniej Słowacji odwiedza coraz więcej turystów z całego świata, by zobaczyć drewnianą świątynię zbudowaną bez użycia gwoździ, podziwiać piękny ikonostas i zdobiące wnętrze inne malowidła. Ksiądz wyraził też nadzieję, że takich wydarzeń, jak koncert z okazji 10-lecia współpracy sąsiadujących ze sobą regionów – Kraju Preszowskiego i Małopolski – będzie w Ladomirovej organizowanych znacznie więcej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat