Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Jesienny koncert Zbigniewa Wodeckiego oraz zespołu Slnovrat ze Słowacji w Muszynie

21 września w Muszynie odbędzie się polsko-słowackie spotkanie z muzyką Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Slnovrat w tle.


Świętowanie 10-lecia współpracy Małopolski i Kraju Preszowskiego rozpoczęło  się od cyklu koncertów na szlaku UNESCO. Wydarzenia te  odbyły się  w lipcu w wybranych obiektach po obu stronach granicy. Uroczyste zwieńczenie współpracy nastąpi  wkrótce, bo już 21  września  w uzdrowiskowej Muszynie, jak i słowackiej 27 października – w malowniczym  Bardejowie.

 

Muszyna w sobotnie wrześniowe popołudnie rozbrzmiewała będzie muzyką artystów z obu stron granicy. Swój dorobek zaprezentuje  bardzo ciekawa grupa muzyków-amatorów propagujących słowacki  folk z dużą kulturą muzyczną.   Impulsem do stworzenia zespołu były przyjaźń i muzyka. I tak już wspólnie muzykują od 1998 roku po dziś dzień. Zespół stawia na własne autorskie piosenki, które stanowią o przeżyciach i wrażeniach ich dnia codziennego. Slnovrat gra muzykę, którą można określić jako poezja śpiewana ze znamionami bluesa, rock and rolla, czy funki oraz  prostego, acz niebanalnego wyrazu z akcentem na melodyjność  pieśni. Co ciekawe ich album „O nas bol slnovrat” (O nas był powrót słońca)  nominowany został  do nagrody AUREL 2007 (odpowiednik polskich Fryderyków).

 

…jesteśmy jak uwodziciele, ale prawdziwi, jako nie znani, a jednak dobrze znani, jakby umierający, lecz żyjemy, jako karani, ale nie uśmierceni, jakby smutni, mimo to zawsze się radujemy, jako biedni, a wielu wzbogacamy, jakbyśmy  nic nie mieli, i przy tym wszystko do nas należy…

 

Znakomitym gościem  wydarzenia będzie Zbigniew Wodecki, jeden z najbardziej lubianych artystów polskiej sceny muzycznej. Swoją  przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat, kiedy to powoli zaczął odkrywać tajemnice zaklętą w magicznych dźwiękach. Ta fascynacja sprawiła, że Zbigniew Wodecki z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie w klasie skrzypiec Juliusza Webera, później rozpoczął się i cały czas trwa jego zadziwiający rozkwit artystyczny. Występował z zespołem Ewy Demarczyk, w zespole Czarne Perły i w grupie Anawa, w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestrze Kameralnej. Za swoje kompozycje i aranżacje zdobywał nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był również autorem muzyki do licznych przedstawień teatralnych. Pracował również na deskach kabaretowych - grał w orkiestrze Zbigniewa Górnego w charakterze solisty, partnerował też Zenonowi Laskowikowi. Na pytanie, dlaczego udało mu się (w odróżnieniu od swoich kolegów i koleżanek z branży muzycznej) jako artyście tak długo utrzymać z sukcesem na scenie,  z właściwym sobie humorem odpowiada:  „Bo mnie Szef na górze lubi. Ja jestem porządny facet”.

 

Realizatorem projektu „Województwo Małopolskie i Kraj Preszowski – 10 lat współpracy dla wspólnego rozwoju” jest Instytut Europa Karpat – oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat