Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Koncerty na szlaku UNESCO

Świętowanie 10-lecia współpracy Małopolski i Kraju Preszowskiego rozpoczniemy od cyklu koncertów na szlaku UNESCO. Wydarzenia te będą się odbywać w lipcu w wybranych obiektach po obu stronach granicy.


Chcemy w ten sposób przypomnieć o jeszcze jednej rocznicy. Małopolskie obiekty zostały na tę prestiżową listę wpisane dziesięć lat temu, a preszowskie przed pięcioma laty. Ponadto w tym roku na listę UNESCO trafiły kolejne obiekty architektury drewnianej zlokalizowane w Małopolsce.
 
Już w najbliższy weekend zapraszamy na dwa koncerty.
 
W sobotę 20 lipca zachęcamy do odwiedzenia cerkwi Opieki Matki Bożej w Owczarach. Będzie to pierwsze wydarzenie kulturalne w tym obiekcie od czasu, gdy w ostatnich dniach czerwca został oficjalnie uznany za skarb światowego dziedzictwa kultury. Z koncertem „Poznaj łemkowską duszę” wystąpi Julia Doszna. Ta łemkowska pieśniarka została obdarzona ciepłym , przejmującym głosem. Urodziła się w Bielance - małej wsi w Beskidzie Niskim. Dziś mieszka i pracuje w Łosiu niedaleko Gorlic. Śpiewanie od najmłodszych lat stanowi jej chleb powszedni, jest jej modlitwą i rozmową z ludźmi. Akompaniować artystce będzie Mirosław Bogoń. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
 
W niedzielę 21 lipca przenosimy się na Słowację, do Kościoła Najświętszej Trójcy w Kieżmarku. Tutaj o godz. 19.30 rozpocznie się koncert Zespołu Slnovrat – bardzo ciekawej grupy muzyków-amatorów propagujących słowacki folk z dużą kulturą muzyczną. Uczestnictwo w koncercie będzie znakomitą okazją obejrzenia wnętrza niezwykle ciekawego zabytku, jakim jest wczesnobarokowy, drewniany kościół artykularny w Kieżmarku. Potężna jak na drewniane świątynie budowla wzniesiona jest w stylu ludowego baroku i może pomieścić ok. 1,5 tysiąca wiernych.
 
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat