Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

IV PIKNIK ROWEROWY 11 - 14.06.2009


„Beskid Zielony” Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz czwarty zaprasza wszystkich amatorów dwóch kółek na Piknik Rowerowy w Beskid Niski. Tegoroczna impreza wzorem lat ubiegłych adresowana jest do zapaleńców rowerowej turystyki górskiej, a zwłaszcza tych, którzy do tej pory nie skosztowali uroków szlaków Beskidu Niskiego.
            Przez cztery dni domem amatorów aktywnej turystyki rowerowej oraz przyrody i magii beskidzkiej będzie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Nadleśnictwa Gorlice w Radocynie.
            Organizatorzy proponują spenetrowanie lasów Beskidu Niskiego i terenu Magurskiego Parku Narodowego. Miejsca te w przeszłości dawały schronienie rozbójnikom i bywały terenem krwawych bitew, czego świadectwem są liczne „Leśne Cmentarze” cmentarze z I Wojny Światowej. W lasach grzebano ofiary wielkich epidemii i były miejscem eksterminacji ludności żydowskiej. W wyniku powojennych wydarzeń wiele miejscowości zostało wyludnionych, a pozarastane cmentarze i cerkwiska są jedynym po nich świadectwem. One również stanowią cel naszych rowerowych wędrówek. Organizatorzy proponują zwiedzanie na trasach miejsc szczególnie atrakcyjnych tj: zabytków „Drewnianych Pereł” Szlaku Architektury Drewnianej (cerkwie, kościoły, kapliczki, krzyże przydrożne), ciekawostek przyrodniczych (Ekomuzeum MPN, kamieniołom pod Maguryczem, jeziorka osuwiskowe w Radocynie, żeremia bobrów). Poznawać będziemy także nie mniej ciekawe przygraniczne tereny Słowacji. W przygotowaniu są następne atrakcje, o których na bieżąco będziemy informować na stronie pikniku.
            Do wyboru będą trasy o różnej trudności, których przejechać można będzie tylko wybrane odcinki. Osoby mniej zaawansowane w uprawianiu górskiej turystyki rowerowej będą mogły skorzystać z krótszych tras, mniej wymagających. Oprócz wytyczonych szlaków będziemy mogli poruszać się po wewnętrznych drogach Lasów Państwowych.
Wszyscy będą mogli wziąć udział w wyścigu górskim. Lekki, łatwy i interesujący będzie konkurs wiedzy o Magicznej Krainie Pogórzan i Łemków.
            Udział wieńczyć będą czarowna atmosfera ogniska przy dźwiękach zespołów folkowych grających między innymi na nutę łemkowską, balladzie i piosence turystycznej.
 
Atrakcje tegorocznej imprezy to:
·        Występ zespołu folkowego „Kapela na dobry dzień”
·        Wizyta w malowniczo położonym wśród lasów i polan obserwatorium astronomicznym w Roztokach na Słowacji, gdzie uczestniczyć będziemy w okularowej projekcji tarczy Słońca.
·        Astronomiczna prelekcja pod czerwcowym gwieździstym niebem.

Pokaz możliwości konia huculskiego, który zaprezentuje stadnina „Stara Cegielnia” z Gładyszowa

 

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat