Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

WRZOSOWISKO VI

Międzynarodowy konkurs poezji „Sen o Karpatach” rozstrzygnięty. W niedzielę 21 sierpnia w Piwnicznej wręczono laureatom nagrody podczas VI Wrzosowiska. Instytut Europa Karpat był współorganizatorem imprezy.


Wrzosowisko obywa się od VI lat i jest spotkaniem z poezją i muzyką Karpat. Od ubiegłego roku jest też finałem konkursu poetyckiego pod hasłem „Sen o Karpatach”, na który nadsyłają utwory poeci z całej Polski, a także twórcy łemkowscy i Słowacy.

.

W niedzielne popołudnie laureaci konkursu, sponsorzy i zaproszeni goście spotkali się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej. Przewodniczący jury, poeta Józef Baran opowiedział o przebiegu konkursu, poziomie nadesłanych wierszy i refleksjach oceniających je osób. Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia. Laureaci z mniejszą lub większą tremą recytowali swoje wiersze. Można też było nabyć tomik, w którym znalazły się nie tylko wiersze nagrodzonych, ale najlepsze z nadesłanych teksty. Wydawcą tomiku „Sen o Kapratach” jest Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego, która w ten sposób włączyła się w organizację imprezy.

.

Wzruszającym momentem było poetyckie wspominanie zmarłych przyjaciół Wrzosowiska, m.in. Henryka Cyganika. W tej atmosferze odczytano także wiersze poświęcone Wielkiemu Nieobecnemu – Janowi Pawłowi II. Raz jeszcze przypomnieliśmy sobie wymowne milczenie Jego ostatnich dni, a także atmosferę niezwykłej wspólnoty, która nas wtedy połączyła.

.

Profesor Zbigniew Siatkowski przedstawił wykład poświęcony wybitnej piwniczańskiej poetce – Krystynie Dulak. Chwaląc jej indywidualność, oryginalny gwarowy język i szczerość przekazu prof. Siatkowski podkreślał, że osobowość poetki i jej inspiracje pozostają niezmienne. Ona nikogo nie pyta, jak się pisze poezje. Po prostu pisze. I można z jej wierszy odczytać ziemię, która ją ukształtowała, chociaż już kilkadziesiąt lat mieszka w… Londynie.

.

Refleksjami na temat współczesnej poezji łemkowskiej i słowackiej podzielili się z uczestnikami Ołena Duć – Fajfer, Petro Murianka i Peter Karpiński. Poetów Sądecczyzny przedstawił prof. Ignacy Fiut.

.

Po recitalu poezji śpiewanej Jerzego Tawłowicza udaliśmy się w miejsce, od którego impreza wzięła swoją nazwę. Regionalnym podwieczorkiem częstowały tam gospodynie imprezy, jej inspiratorki, które wkładają mnóstwo serca i energii w organizację kolejnych edycji. To dwie piwniczańskie poetki – Barbara Paluchowa i Wanda Łomnica – Dulak.

.

Na wrzosowisku było liliowo i cicho. Wszyscy z rozkoszą rozsiedli się na przepysznym, pachnącym dywanie. Jerzy Tawłowicz zabrał swoją gitarę i przypominał znane piosenki. Wytworzyła się niezwykła atmosfera „twórczego odprężenia”, którą wywołuje czasem bezpośrednie zetknięcie z pięknem przyrody. Niestety – zbyt szybko trzeba było wracać do cywilizacji.

.

Finałem imprezy był koncert w Pijalni, na który przyszło mnóstwo mieszkańców Piwnicznej i turystów. Wystąpił zespół regionalny ze słowackich Lipan i „Dolina Popradu” z Piwnicznej. Poeci znowu recytowali swoje wiersze. Były oklaski i wzruszenia. Nad Popradem zwolna zapadał zmrok, a VI Wrzosowisko niepostrzeżenie stało się wspomnieniem…

 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat