Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
 

Fotorelacja z warsztatów jazzowych

Warsztaty jazzowo – folkowe w Łomnicy Zdrój i koncert 900 m n.p.m.


 W długi weekend czerwcowy (6-10 czerwca) w Gimnazjum Publicznym w Łomnicy Zdroju rozbrzmiewał jazz i folk. Wszystko za sprawą warsztatów „Rytmy ziemi”, które zorganizowała kapela ludowa „Piyrogi łomnicońskie”. Prowadził je Darek Terefenko profesor jazzu i teorii muzyki na renomowanej akademii muzycznej Eastman School of Music w USA i niewątpliwie to jego talent muzyczny oraz świetne podejście pedagogiczne spowodowały, że finałowy koncert, który odbył się w schronisku na Wierchomli był niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności jak i uczestników warsztatów. 
Ale wróćmy do początku…
Inicjatywa organizacji warsztatów jazzowych w naszym regionie była pomysłem Darka Terefenko, który zachwycony pięknem Beskidu Sądeckiego i sercem ludzi mieszkających na łomnicańskich wierchach, postanowił podzielić się tym co posiada czyli swoim talentem. Pomysł organizacji warsztatów powstał już kilka lat temu. Żył jeszcze wtedy Leon z Mrózkówki, którego serdeczność i otwartość na ludzi urzekły Darka. I właśnie dlatego koncert finałowy na Wierchomli był dedykowany również „pamięci Leona”.
Połączenie   jazzu i folku nie było też przypadkowe. Jazz również ma swoje korzenie w muzyce ludowej tylko wywodzącej się z innego kontynentu – mówi Darek Terefenko, profesor jazzu i teorii muzyki. Góralska muzyka ludowa jest świetną bazą do improwizacji jazzowych – dodaje.
W warsztatach wzięło udział 16 muzyków z różnych części Polski a nawet Europy. Cztery dni ćwiczeń zaowocowały niezwykle klimatycznym koncertem w schronisku na Wierchomli 900 metrów n.p.m.
Soczysta    zieleń i zamglone góry widoczne z werandy, na której odbywał się koncert, stworzyły niepowtarzalną atmosferę, w której rozbrzmiewał jazz i muzyka ludowa w wykonaniu kapeli Piyrogi łomnicońskie z Łomnicy Zdroju i Szumiąca woda z Rytra pod kierunkiem muzyka i etnografa Piotra Kuliga.
Uczestnicy warsztatów wykonali   również kilka utworów ludowych w aranżacjach jazzowych. Szczególnie zachwyciła gości ciekawa interpretacja „Pod jaworom”.
Koncert zakończyło mistrzowskie wykonanie ludowej pieśni ze zbiorów Kolberga „Górolu, górolu” przez Piotra Kluliga, który zagrał na gęślach, wzbogacone jazzową improwizacją Darka Terefenko.
Opinie uczestników warsztatów oraz odbiór publiczności, która brała udział w jam session w Pijalni Piwniczanka i słuchała koncertu na Wierchomli pokazują, że inicjatywa może stać się cyklicznym wydarzeniem, z którego słynąć będzie Łomnica Zdrój. Zaangażowanie Darka Terefenko jest tu największą wartością i imieniu całej kapeli bardzo za nie dziękuję – mówi Monika Florek z kapeli Piyrogi łomnicońskie. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia w tym m.in. Starostwu Powiatowemu, Pani Dyrektor z Domy Kultury w Piwnicznej, Instytutowi Europa Karpat, firmie Piwniczanka, Lasom Państwowym, Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Łomnicy Zdroju, który udostępnił nam sale do prowadzenia warsztatów i wielu innym osobom, które prywatnie zaangażowały się w organizację wydarzenia – dodaje.
Na profilu „Piyrogi łomnicońskie” na Facebook można posłuchać i obejrzeć amatorskie nagrania z koncertu.
Wkrótce dostępna będzie również jazzowo – folkowa płyta CD.
 
 
Instytut Europa Karpat · ul. Narutowicza 9a · 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 443 43 07 · fax. (018) 442 39 06 · email: instytut@europakarpat.pl
© Instytut Europa Karpat